Római kori folyami gálya modelljét állítjuk ki – tablók és tárgyi emlékek mellett – a Kulturális Örökség Napok alkalmából szeptember 17-én Dunakeszin, az egykori római erődben működő múzeum kiállításán.
A dunakeszi múzeum helyén a rómaiak idején kikötőerőd állt. A Magyar Limes Szövetséggel és a Zebegényi Hajózási Múzeummal közös tárlatunk ehhez igazodva betekintést enged az ókori Duna-mente mindennapjaiba. Az erőd romjait bemutató múzeum állandó kiállítása számára Egyesületünk elnöke, Dr. Balogh Tamás által készített tabló a Római Birodalom hadihajózását mutatja be. A tabló szakmai tartalmát a Nemzeti Múzeum ellenőrizte. Jóváhagyó támogatásuk munkánk értékének elismerése! A tabló letölthető weblapunkról.
A kiállítás központi eleme az a IV. századi, harminckét evezős „navis lusoria”-t ábrázoló fenyőfa-modell, amelyet Ferencz János nyugdíjas műszerész, pilóta, modellező több száz órás munkával készített A folyami gályák ezen típusát a késő római történetíró Ammianus Marcellinus említi, ám a hajótípus jobb megismerését csak az tette lehetővé, hogy Németországban Mainz mellett 1981-82-ben sikerült feltárni és rekonstruálni egy példányukat.
Szervezeteink mostani összefogását részben egy hasonló rekonstrukció elkészítésére való törekvés motiválta. Az, hogy a szeptember közepétől kiállított modellt mintaként használva később egy navis lusoria életnagyságú és minden tekintetben korhű mását is elkészítsük, amelyet aztán nem csak megtekinteni, de kipróbálni is lehet (ismert, hogy a TIT HMHE-nek nem ez az első hajórekonstrukciós vállalkozása: korábban a monarchia folyami monitora, a párját ritkító LAJTA felújításából is oroszlánrészt vállaltunk).
Egyesületünk ezzel kíván hozzájárulni a Római Birodalom pannóniai határai 2012-ben esedékes UNESCO világörökségi jelölésének sikeréhez, illetve a Ripa Pannonica (a „Pannon Part”) számára egyedi arculat kialakításához. Szeptember 17-i kiállításunk is ebbe a folyamatba illeszkedik.
Utolsó kommentek