Életének 68. évében elhunyt Kiss Imre, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyugalmazott igazgatója, adta hírül a Hír24.hu.
Kiss Imre régészet és arab szakon diplomázott, majd ösztöndíjjal Damaszkuszban tanult három éven át. Hazatérte után, 1985-ben külkereskedelemmel kezdett foglalkozni. Multinacionális cégeknél szerzett tapasztalatával 2003-ban pályázott a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM) élére. A közgyűjteményi szakma egyik első menedzser igazgatójaként sikeresen állította új pályára az országos gyűjtőkörű múzeumot, miközben kétszer levezényelte a múzeum költöztetését és az épületek átalakítását. Munkatársaival az újszerű kulturális köztér ismérveinek megfelelően pozícionálták intézményüket. 2005-től elindították a KULTEA, 2020-tól a KULTEÁTRUM működtetését, ami példát mutatott a kulturális szolgáltatás fogalmának tágan vett értelmezésében. Utazó kiállításaik jól ismertek országhatáron innen és túl. Az intézmény sokoldalúságát, a digitalizálásban, az élő történelem műfajában, az ismeretátadás és közösségépítés terén elért eredményeit 2014-ben Az Év Múzeuma díjjal ismerte el a szakma.
Kiss Imre több mint 30 kiállítást jegyzett kurátorként, a kapcsolódó kiadványok is több kiadást megért sikerkönyvekké váltak, ezen kívül a magyar játékkultúra múzeumi területen történő ápolásában is jelentős erőfeszítéseket tett. Ennek szellemében törekedett a témával foglalkozók aktivitásának összefogására, és hosszabb távú célként egy budapesti intézmény létrehozására. Társadalmi szerepvállalásában jelentős részt kapott a Pulszky Társaságban végzett tevékenysége. 2011–2015 között alelnök volt, 2019 óta az ellenőrző bizottság elnökeként erősíti a vezetőség munkáját. Legnagyobb hatású kezdeményezése a Múzeumi Szakma Kocsmája, amely hosszú időn át informális kereteket adott a találkozásra, szakmai beszélgetésekre. Bábáskodott a FIAT megalakulásánál és szorgalmazta, majd tevőlegesen támogatta a Senior Tagozat megalakítását. 2022-ben a Pulszky Társaság Éri István díjával, illetve a Pro Ludo díjjal tüntették ki.
Egyesületünk számára 2011-ben nyílt lehetőség a közös munkára Kiss Imrével, amikor felkérésére egyesületünk elnöke, dr. Balogh Tamás tartott előadást a Múzeumi Szakma Kocsmája résztvevői előtt arról, hogy hogyan jelenik meg a "Hajózás a múzeumi világban". Kiss Imre ekkor fogalmazta meg a magyar kereskedelmi tengerhajózás vendéglátóipari vonatkozásait bemutatni hivatott időszaki kiállítás gondolatát, amely végül 2021-ben valósulhatott meg az MKVM és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum együttműködésében, egyesületünk és az általunk szervezett további kiállítók (dr. Balogh Tamás, dr. Hüvös Ferenc, Székely László, Tanító Kálmán, Völgyi Péterné dr. Reich Márta) közreműködésével, "Fiume, kapu a nagyvilágra" címmel.
Kiss Imre közvetlen embersége, szakmai alapossága és lelkiismeretessége miatt könnyű és jó volt együtt dolgozni vele. Örökbecsű gondolatai velünk maradnak:
"Az egyszerű, átlátható és hatékony módszerek híve vagyok; valamint a hierarchikus, és ezért sokszor fennhéjázó és megalázó, viselkedéssel szemben a csapatszellemet, a lapos szervezetet és az igy meghozható gyors és követhető döntéseket részesítem előnyben. Megszállottan hiszem, hogy az egyenrangú felek együttműködése hozza meg a kívánt eredményt és biztosítja azt a légkört, amiben érdemes dolgozni. Alapelveimet a következő három fogalom köré tudom rendezni: kölcsönösség, következetesség és közvetlenség. A három együttes és harmonikus megnyilvánulása, egyik vagy másik szükség szerinti elsődlegessége, kiegyensúlyozott és kitartóan kimagasló eredményeket tud megteremteni. [...] Ha nyitott szemmel (és szívvel!) élünk a világban, a tanulságok mellett újabb és újabb ötletek is megtalálják az embert, a „téma az utcán hever” csak le kell hajolni érte. [...] s, hogy kik inspirálnak? Mindenki, legyen akár egy lelkes látogató vagy önkéntes, egy megszállott gyűjtő vagy éppen egy kitartó és dolgos kolléga, aki hasonló hittel néz a szemünkbe és vállvetve tesz az ügy érdekében."
Köszönjük, hogy megismerhettük, s hogy életműve inspirációt jelenthetett számunkra is! Nem felejtjük.
Utolsó kommentek