A nemzetközi Tengerészeti Világnapot az ENSZ tengerhajózási szervezetének javaslatára a tagállamokban évente szeptember utolsó vasárnapján ünneplik.
A Magyar Tengerészek Egyesülete szervezésében bonyolított hazai központi megemlékezések helyszíne szokásosan a budapesti Dunakorzón álló tengerészemlékmű, amely nem más, mint a második világháborúban elsüllyedt UNGVÁR Duna-tengerjáró hajó horgonyának másolata (az eredeti horgony a katasztrófa után 1941-ben felavatott UNGVÁR-emlékmű része volt, a jelenlegi emlékművet 1993-ban állította a Magyar Tengerészek Egyesülete). A háborúban a magyar Duna-Tengerhajózási Részvénytársaság, röviden a DETERT hajóit a Krímben rekedt német hadsereg vette igénybe utánpótlás-szolgálatra a Fekete-tengeren, ahol súlyos veszteségeket szenvedtek: előbb a DUNA, majd 1941. november 9-én Odesszától délre az UNGVÁR is aknára futott. A rakományát képező több száz tonnányi repülőbomba és benzin felrobbanása milliárdnyi darabra tépte a hajót. Halálát lelte tizenkét magyar tengerész, Milassin Lajos tengerészkapitány, hajóparancsnok, 28 német katona, öt tiszt és egy korvettkapitány. 1943. január 22-én a KOLOZSVÁR Duna-tengerjárót is támadás érte: a Fekete-tengeren megtorpedózta egy szovjet tengerészeti repülőgép. A súlyosan sérült hajót felvontatták Budapestre, ahol javítása a háború végéig nem fejeződött be.
A fővárosi megemlékezések sorában minden évben koszorúzásra kerül sor a Fiumei úti temetőben Dr. Lengyel Árpád, az 1912-ben elsüllyedt TITANIC angol óriásgőzös túlélőit kimentő CARPATHIA hajóorvosának sírjánál.
Idén a megemlékezéseket követően, szeptember 26-én 09:30 órai kezdettel kerül sor a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Díszudvarán a MH. 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred hősi halottai emléktáblájának, valamint 10:00 órai kezdettel a Logodi utcai tűzszerész-emlékműnek a megkoszorúzására is.
Utolsó kommentek