2011. október 12-e, Miksa napja. A tengerészet iránt rajongók számára itt, Magyarországon fontos nap a mai: az egykori osztrák(-magyar) haditengerészet egyik legnagyobb formátumú vezetője, Ferdinánd Miksa főherceg, Ferenc József császár és király testvéröccse, a későbbi mexikói császár nevenapja.
A főherceg sajnálatosan rövid élettörténete - a flotta fejlesztésében betöltött nélkülözhetetlen szerepe mellett - a XIX. század legnagyobb romantikus történeteinek egyike is, hiszen az uralkodásra született Ferenc Józseftől csak alig valamivel fiatalabb testvér sorsa kezdettől az örök második sorsa volt. Tettvágya és tehetsége azonban nem engedte, hogy ezt a szerepet elégedettséggel fogadja, s végül maga is trónra lépett.
A tehetséges tengerész, a lelkes teremészetbúvár, az éles szemű megfigyelő és jó tollú író azonban rosszul választott. 1859-ben Brazíliába hajózott, ahol unokatestvére, II. Péter császár uralkodott (az ő édeasanyja volt Leopoldine, I. Ferenc osztrák császár és magyar király leánya, Brazíilia első természettudományos feltérképezésének kezdeményezője). Talán ekkor fogant meg benne a Mexikótól Brazíliáig a kontinenst uraló amerikai Habsburg testvér-császárságok ideája, amely 1861-ben kézzelfogható közelségbe került, amikor az adósságai ürügyén Mexikóra támadó III. Napóleon francia császár felajánlotta a koronát...
Miksa korábban Ausztria olasz-ajkú tarományaiban, Lombardiában és Velencében szerzett uralkodói tapasztalatokat, ahol az 1848-49-es forradalmat a bécsi udvar kegyetlenül leverte. A tartományok élére ezután kinevezett Ferdinánd Miksa azonban jelentős liberális reformokkal enyhítette a lakosság terheit, s így képes volt elérni bizonyos szimpátiát, ám Bécs még ezeket is sokallta (leváltásakor az egyesült Olaszország miniszterelnöke, Cavour az írta a naplójába, hogy Ferenc József ezzel az egyetlen és utolsó embert is eltávolította, aki komolyan a tartományok Olaszországgal való újraegyesítésének útjába állhatott volna).
A polgárháború gyötörte Mexikóról azonban hamarosan kiderült, hogy minden értelemben nagyon távol esik Velencétől és Milánótól: Miksa alig három esztendős uralkodása 1867-ben a kivégzésével ért véget. 2012. június 19-én 145 éve. Erre tekintettel jövőre a balsorsú főhercegre emlékezünk, 2017-ben a 150. évfordulón pedig emlékévet rendezünk. Addig is ajánljuk az érdeklődők figyelmébe Dr. Balogh Tamás "A DRACE-tól a TEGETTHOFF-ig, a Monarchia első páncélos hajói" c. könyve "Ferdinánd Miksa, a tengerész" c. fejezetét, amely letölthető erre a linkre kattintva.
Az események korabeli sajtóvisszhangjából ízelítő a "Vasárnapi Újság" alábbi számaiból:
http://epa.oszk.hu/00000/00030/00689/pdf/00689.pdf
Utolsó kommentek