Kérünk mindenkit, aki tud és akar segíteni, hogy támogassa a LAJTA bajai útját!
2010. november 26-án megjelent a Honvédelmi Közlöny 17. száma, s benne a honvédelmi miniszter 97/2010. (XI. 16.) HM utasítása, amely elrendeli a LAJTA Monitor Múzeumhajó 140. éves születésnapjának méltó megünneplését. Az utasításnak eleget téve a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred bevonásával megkezdődött a LAJTA Monitor Múzeumhajó felújításában közreműködő civil szervezetek – a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány, a Cs. és Kir. Dunaflottilla Hagyományőrző Egyesület, valamint a TIT – Hajózástörténeti, -Modellező és Hagyományőrző Egyesület (a továbbiakban együtt: Szervező Bizottság, SZB) – részvételével a részletes program kidolgozása.
Az eredetileg megállapított programterv azonban több ponton módosult. Az eredetileg tervezett program a következő volt: Bécs (2011.04.15. - 05.01.) - Győr (2011.05.03-07.) - Komárom (2011.05.08-11.) - Szob (2011.05.12-13.) - Budapest (2011.05.14-20.) - Paks (2011.05.22-23.) - Baja (2011.05.24 - 06.01.) - Újvidék (tervezett) - Belgrád (tervezett). Az út egyes helyszínein tudományos konferenciákra, haditengerészeti kiállításokra és hagyományőrző felvonulásokra került volna sor.
Azonban a Kormány központi költségvetést érintő, 250 Mrd Ft zárolására vonatkozó döntése értelmében – mivel a döntés a LAJTA Emlékévben a hajó vontatására jóváhagyott 4 M Ft állami támogatást is érintette – az emlékév programjából Budapest kivételével lényegében minden külföldi és vidéki helyszín törlésre került, illetve csak azok a helyszínek maradtak meg, amelyek az Emlékév támogatására 2011. február 19-én tartott támogató bálon felajánlott adományokból (858.000 Ft) elérhetők.
A magyarországi helyszínek közül azonban kiemelkedik Paks és Baja, ahol az 1919-es vörös terror elleni „monitorlázadás” hősi halottainak síremlékét szeretnénk helyreállítani, amelyet 1920-ban a várost megszállva tartó antant erők brit haditengerész tisztjei – a háborún és nemzeti ideológián átívelő egyetemes tengerész bajtársiasság szép példájaként – saját zsoldjukból állítottak tengerész hősi halált halt magyar bajtársaik emlékére.
Ennek érdekében az azóta elpusztult emlékművet korabeli fotók alapján egyesületünk elnöke újratervezte és felvette a kapcsolatot a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatokért és Hadisír-gondozásért felelős Hivatalával, amely – a költségvetési zárolástól függetlenül (a hadisír-gondozásnak az erről szóló törvény előkészítése folyamatában növekvő nemzeti és nemzetközi jelentőségére tekintettel) – vállalta a síremlék megrendelésének és felállíttatásának költségeit, s az újraavatással összefüggő feladatok elvégzését. Így Baja a LAJTA Emlékév budapesti központi rendezvényei mellett az emlékév legfontosabb vidéki helyszínévé válhat, amelynek fontosságát hangsúlyozandó, Egyesületünk az eseményekkel egy időben Baján mutatja be a „Haditengerészetünk Emlékei” c. időszaki kiállítását.
Az osztrák-magyar Haditengerészetnek és a Dunaflottillának emléket állító 160 m2-es, 55 db 120 x 90 cm-es illusztrált tematikus és kronologikus tablót, 30 db nagyméretű hajómodellt, 30 korabeli festmény-reprodukciót, ritka tárgyakat, egyenruhákat, fegyvereket bemutató tárlat az egész ország jelenlegi legnagyobb ilyen témájú gyűjteménye, amelyet Egyesületünk a Honvédelmi Minisztérium Magyar Örökség Díjas Hadtörténeti Intézet és Múzeuma felkérésére állított össze és mutatott be először még 2009-ben.
A bajai rendezvény tehát mindentől függetlenül megtartásra kerül, éppen csak előfordulhat, hogy a LAJTA Monitor nem lesz jelen rajta. Sajnálatos tény, hogy az emlékév szervezésében közreműködő civil szervezetek által összegyűjtött támogatás a jelenleg Neszmélyen állomásozó Lajta Monitornak csak a Neszmély-Komárom-Szob-Budapest szakaszon történő vontatására elegendő, így a Budapest-Baja-Budapest szakasz vontatási költségeit nem tudjuk viselni. A fentiekre tekintettel azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulunk Mindenkihez, aki tud és akar segíteni, hogy támogassa a LAJTA bajai útját!
Utolsó kommentek